Top

Pielgrzymki po Polsce

Sanktuarium w Ostrowąsie

Pielgrzymując po województwie kujawsko-pomorskim, koniecznie trzeba odwiedzić niewielką wieś, gdzie znajduje się wyjątkowe Sanktuarium w Ostrowąsie.

„Pani Kujaw”

To tutaj znajduje się jedno z bardziej znanych na Kujawach Sanktuariów Maryjnych, które jest chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski.  Dlaczego zmierzają tutaj tłumy pilgrzymów? Ponieważ Sanktuarium Matki Bożej „Pani Kujaw” słynie z barokowego obrazu Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. Przedstawia on siedzącą Maryję odbierająca hołd od Trzech Mędrców. Z obrazu bije dostojeństwo i spokój, wizerunek Matki i Dzieciątka ozdabiają srebrne suknie. Przy placu położonym niedaleko kościoła, od 2006 r. można podziwiać 20 wyjątkowych wysokich, białych figur symbolizujących stacje modlitwy różańcowej. W centralnej części placu znajduje się figura Matki Bożej z różańcem w ręku.

Historia Zofii

Najstarsze informacje dotyczące uzdrowień w Sanktuarium datuje się na 1881 r. Jedna z historii dotyczy niewidomej  Zofii z Aleksandrowa Kujawskiego. Pomimo starań lekarskich dziewczynka nie odzyskiwała wzroku. Było coraz mniej nadziei, dlatego też ojciec Zofii udał się na pielgrzymkę do Ostrowąs. Prosił tam o łaskę zdrowia dla swojej córki. Po powrocie do domu powitała go uradowana Zofia, słowami: „tato, widzę!”. Po trzech dniach od tego cudownego uzdrowienia rodzice wraz z Zofią udali się w dziękczynną pielgrzymkę do Sanktuarium. Ten cud uzdrowienia uznają powszechnie wszyscy, jednakże nie jest to jedyny przypadek powrotu do zdrowia za przyczyną „Pani Kujaw”.

Sanktuarium w Ostrowąsie to miejsce unikatowe. Zachwyca nie tylko bogatą, niezwykłą historią, ale również pięknem i spokojem. Każdy pielgrzym, który szuka zadumy i możliwości zawierzenia Matce Bożej swoich trosk, powinien odwiedzić to miejsce.

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze