Top

Pielgrzymki po Polsce

Beskidy

Beskidy, czyli najmłodsze polskie góry. Co o nich wiemy? Dlaczego akurat to miejsce wybrał papież Jan Paweł II na piesze wędrówki?

Beskidzkie szlaki papieskie

„Szlaki Papieskie” obejmują trasy górskie oraz kajakowe. Wędrował nimi turystycznie ks. Karol Wojtyła, od dziecka aż do wyjazdu do Watykanu. Oczywiście jest ich w Polsce całkiem dużo. Nie sposób jednak mówić o wszystkich, dlatego dziś przybliżymy się do szlaków prowadzących między partiami Beskidów.

Na początek krótkie przypomnienie charakterystyki tych pięknych gór. Beskidy to pasmo górskie w Karpatach. Ciągnie się ono wzdłuż południowej granicy Polski, od rzeki Beczwy na zachodzie (Czechy) po rzekę Czeremosz (Ukraina) na wschodzie.

W poszczególnych partiach gór utworzono trasy, którymi wędrował nasz Papież. Często biegną one wzdłuż tradycyjnych szlaków, ale wychodzą także poza nie. Nie są to tylko drogi piesze. Na trasach obejmujących Beskid Sądecki i Pieniny przydatna będzie umiejętność machania wiosłem, gdyż jego część obejmuje także spływ kajakiem.

Śladami papieża Jana Pawła II

Turystyczne szlaki papieskie powstały z miłości do papieża Polaka, który kochał góry i przebywanie wśród natury. Wędrował po górach jako turysta i narciarz, najczęściej z grupą przyjaciół i młodzieżą.

Powiedział kiedyś: „Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu”. Nawet jako papież powracał w polskie góry, w 1983 i 1997 roku. Jego pasja do wędrówek wywodziła się z domu rodzinnego. Na pierwsze wycieczki zabierał małego Karola jego tata, w latach 30.

Szczególnym miejscem jest także Kalwaria Zebrzydowska. Co roku, w Wielkim Tygodniu, odbywa się tam misterium Drogi Krzyżowej. Pradziadek i dziadek Lolka byli stałymi przewodnikami kompanii pielgrzymów zmierzających tam rokrocznie.

Idziemy w góry

Beskidy, nie tak trudne w pokonywaniu jak Tatry, są niebywale atrakcyjne. Choć mniej uczęszczane, są niemniej pociągające.

Dosyć niskie, w porównaniu do Tatr, a ich szczyty często porośnięte są roślinnością. Niewielkie wysokości to zdecydowany atut. Są dzięki temu dostępne nawet dla niezbyt doświadczonego turysty. Pamiętajmy jednak, że gór nigdy, ale to nigdy nie można lekceważyć.

Znajdziemy tu mnóstwo pięknych tras rowerowych, szczególnie atrakcyjnych w cieplejszych miesiącach roku. Możemy maszerować z kijkami nordic walking albo biegać na nartach.

Żółty krzyż na niebieskim tle

Szlaki, o których mówimy, oznaczone są symbolem żółtego krzyża na niebieskim tle. Wytyczone są zwykle wzdłuż istniejących szlaków PTTK. Wędrówka śladami najsłynniejszego Polaka jest okazją nie tylko do podziwiania krajobrazu polskich gór, lecz także do głębszej refleksji.

Szczególnie dużą aktywność papieża możemy zaobserwować w Małopolsce. Lwią część jego śladów połączono w jeden Małopolski Szlak Papieski. Liczy on 231 kilometrów i biegnie z Kalwarii Zebrzydowskiej aż do Starego Sącza.

Na Małopolskim Szlaku Papieskim umieszczone są tablice pamiątkowe, pomniki i obeliski. Stoją w miejscach, które Jan Paweł II, jeszcze jako ksiądz, odwiedzał podczas górskich wędrówek. Ważne miejsca to między innymi Leskowiec w Beskidzie Małym oraz Turbacz w Gorcach.

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze