Top

Pielgrzymki po Polsce

Bydgoszcz

Zastanawiasz się, gdzie warto pojechać na weekend? Bydgoszcz to miasto, które idealnie nadaje się na weekendowy wyjazd we dwoje lub z dziećmi. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze atrakcje, które musisz zobaczyć będąc w Bydgoszczy.

Co warto wiedzieć o Bydgoszczy

Bydgoszcz jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego jednak mniej znanym niż Toruń, który niewątpliwie ma bogatą historię i może poszczycić się dużą ilością zabytków. Bydgoszcz jest bardziej kojarzona ze sportem. Dlaczego? Ponieważ znajduje się tutaj wiele nowoczesnych obiektów, gdzie organizowane są wydarzenia sportowe rangi międzynarodowej. Położenie Bydgoszczy nad rzeką Brdą niewątpliwie wpływa na możliwość rozwoju sportów wodnych, ale również na atrakcyjność miasta. Zagłębiając się w informacje na temat Bydgoszczy nie trudno trafić na fotografię miasta z  przepływającą przez nie rzeką i zagospodarowanymi bulwarami. Jest to istna wizytówka miasta!

Spacer po centrum

Zwiedzanie Bydgoszczy warto rozpocząć od ulicy Gdańskiej jest to główna, reprezentacyjna ulica miasta z zabytkowymi kamienicami z końca XIX w. Wizytówką bydgoskiej architektury jest neobarokowy budynek hotelu „Pod Orłem”. Kierując się dalej ul. Gdańską w kierunku Starego Miasta natrafiamy na Kościół Klarysek. Pochodzący z przełomu XVI i XVII w. kościół jest najstarszym obiektem położonym przy tej ulicy.

Rzeka Brda

Na Stary Rynek prowadzi Most Jerzego Sulimy-Kamińskiego nad rzeką Brdą, jest to jeden z częściej fotografowanych punktów miasta m.in. ze względu na położone nad rzeką spichrze oraz rzeźbę „Przechodzący przez rzekę” przedstawiającą młodego mężczyznę przechodzącego po linie przez rzekę. Rzeźba ta upamiętnia wejście Polski do Unii Europejskiej. Spichrze w Bydgoszczy początkowo służyły jako magazyny produktów rolnych i spożywczych, dzisiaj odrestaurowane budynki są częścią Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, mieszczą się w nich galerie oraz stałe i czasowe wystawy.

Stary Rynek

Z mostu na Stary Rynek docieramy pełną restauracji i  kawiarni ul. Mostową. Stary Rynek w Bydgoszczy jest głównym punktem na mapie miasta, to tutaj organizowane są wydarzenia kulturalne oraz spotkać można spacerujących turystów i mieszkańców. Szczególnie w letnie wieczory miejsce to tętni życiem. Głównym punktem na Starym Rynku jest Urząd Miasta mieszczący się w budynku dawnego kolegium Jezuickiego. Jedną z największych atrakcji Starego Rynku jest pojawiający się w oknie jednej z kamienic Pan Twardowski. Możemy go zobaczyć codziennie o godz. 13:13 i 21:13 na Starym Rynku 15 gdzie organizowany jest świetlno-muzyczny spektakl.

Niedaleko Starego Rynku przy ulicy Farnej mieści się Katedra św. Marcina i Mikołaja (inaczej Bydgoska Fara) jest to najstarsza świątynia w Bydgoszczy oraz jeden z najcenniejszych zabytków polskiego Gotyku. Mieści się tutaj również Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości za sprawą dwóch czczonych wizerunków maryjnych: obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości z 1467r. oraz Matki Bożej Szkaplerznej z  1700r.

Wyspa Młyńska

Po całym dniu zwiedzania warto odpocząć na Wyspie Młyńskiej, która jest „oazą zieleni” w  samym centrum miasta. Znajdziemy tutaj m.in. alejki z ławeczkami, duże place zieleni, plażę miejską, amfiteatr, restauracje i muzea. Wyspa Młyńska jest również idealnym miejscem do podziwiania „perełek” architektury miejskiej. Dostrzec stąd można już wcześniej wspominaną katedrę, Wenecję Bydgoską oraz gmach Opery Nova. Malowniczo położone zabudowania nad rzeką Młynówką tworzą spójny architektoniczny zespół przypominający włoską Wenecję. XIX w. kamienice pierwotnie mieściły fabryki oraz zakłady rzemieślnicze, obecnie miejsce to podlega rewitalizacji i staje się jednym z częściej odwiedzanych w Bydgoszczy.

Opera

Warto również wspomnieć o bydgoskiej operze. Bez wątpienia jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków miasta. Gmach opery mieści również teatr muzyczny, salę kongresową oraz restaurację, jest to jedyny tego typu obiekt w województwie kujawsko-pomorskim.

Rynek w Bydgoszczy

Dzielnica Muzyczna i Bazylika

Dzielnica Muzyczna znajduje się w ścisłym centrum miasta, a konkretnie w okolicy ul. Gdańskiej. Jest to jedna z najciekawszych urbanistycznie dzielnic miejskich oraz miejsce urokliwe i spokojne pomimo centralnego położenia. Dzielnica nie bez powodu nazwana jest muzyczną, w samym jej centrum znajduje się neoklasycystyczny budynek Filharmonii Pomorskiej otoczonej malowniczym parkiem im. Jana Kochanowskiego. Przed Filharmonią znajduje się Bydgoska Fontanna Multimedialna, gdzie w okresach wakacyjnych codziennie o godz. 21:30 odbywają się pokazy świetlne przy akompaniamencie muzyki klasycznej. Dzielnica muzyczna to również Teatr Polski przed którym znajduje się jeden z symboli miasta – rzeźba „Łuczniczki”. Niedaleko Filharmonii znajduje się wzorowana na rzymskim Panteonie Bazylika Rzymskokatolicka pw. św. Wincentego á Paulo. Ukończona w 1938r bazylika w stylu neoklasycystycznym znajduje się w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W 1997r. Papież Jan Paweł II nadał świątyni honorowy tytuł bazyliki mniejszej.

Bydgoszcz opera

Atrakcje nie tyko dla dzieci

Stare Miasto i dzielnica muzyczna to nie jedyne miejsca, do których warto trafić podczas pobytu w Bydgoszczy. Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się Muzeum Mydła i  Historii Brudu. Muzeum przedstawia eksponaty i historię brudu oraz higieny od starożytności aż po współczesność. Dodatkową atrakcją szczególnie dla najmłodszych jest możliwość własnoręcznego wykonania mydła.

Położenie Bydgoszczy w dolinie rzeki Brdy daje możliwość skorzystania z jej walorów. Na Wyspie Młyńskiej można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego m.in. rowerków wodnych oraz kajaków. Znajduje się tutaj również przystań tramwaju wodnego, kursującego w sezonie letnim po specjalnie wyznaczonych trasach turystycznych.

Aby odpocząć od zgiełku miasta warto wybrać się do największego parku Miejskiego w  Bydgoszczy. Leśny Park Kultury i Wypoczynku – „Myślęcinek” zajmuje 830 ha. Myślęcinek to nie tylko park, znajdziemy tutaj również ogród zoologiczny, park rozrywki, wakepark, ogród botaniczny, centrum targowe oraz stok narciarski. W ciepłe słoneczne dni park staje się ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców miasta.

Jak widzicie miasto zachęca do przyjazdów. Gotowi, aby zaplanować podróż?

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze