Top

Pielgrzymki po Polsce

Chełmno

Znacie Chełmno? Nazywane jest gotyckim miastem zakochanych. Pomimo tego, że bogate jest we wspaniałe i liczne zabytki, nigdy nie stało się miastem typowo turystycznym. Dlaczego? Tego dowiecie się w poniższym artykule!

O Chełmnie słów kilka

Chełmno jest bez wątpienia jednym z najbardziej czarujących miast w Polsce. Zbudowane w średniowieczu z wielkim rozmachem miasto, zachwyci wszystkich, a w szczególności spragnionych gotyku!

Miasto doceniają za jego układ urbanistyczny. Jest to idealny przykład średniowiecznego miasta na planie szachownicowym, z rynkiem w samym jego centrum. To właśnie te wartości sprawiły, że w 2015 roku miasto wpisano na listę Pomników Historii.

Największa część zabytków chełmińskich pochodzi z XIII oraz XIV wieku. To właśnie wtedy Chełmno było w pełni rozkwitu. Zabytkowy ratusz uchodzi za najpiękniejszy zabytek renesansu w Polsce. A obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Wszystkie najważniejsze zabytki miasta skupiają się w jego centrum. Wszechobecna gotycka czerwień dodaje mu monumentalności. To właśnie ceglasty kolor pierwszy rzuca się w oczy, gdy rozpoczynamy spacer po mieście.

Mury obronne

Największa duma miasta to jego mury obronne. Zachowane są niemalże w pełnym obwodzie. Mury wzniesiono w XIII wieku. Natomiast w kolejnym stuleciu nieznacznie je podwyższono. Po zakończeniu prac mury wyposażone były w 25 baszt i wież obronnych oraz 7 bram. Do dzisiaj zachowały się 23 baszty i tylko 2 bramy.

Baszty nie zostały rozmieszczone regularnie. Dlaczego? Ponieważ miały one pełnić funkcję obronną, dlatego dostosowano ich rozmieszczenie pod względem zagrożenia danego odcinka muru.

Ratusz miejski

Renesansowa perełka w skali Polski to właśnie ratusz chełmiński. Pierwotnie był to budynek jednopiętrowy, a obecną formę przybrał w drugiej połowie XIX wieku. Toruński zegarmistrz wykonał zegar, który obecnie znajduje się na wieży ratuszowej.

W zachodniej ścianie ratusza umieszczony jest pręt chełmiński, czyli oficjalna jednostka miary. Obowiązywała ona we wszystkich miejscach lokowanych na prawie chełmińskim. Pręt ma długość 4,325 m i jest podzielony na mniejsze jednostki.

Obecnie w ratuszu znajduje się Muzeum Ziemi Chełmińskiej, w którym można zobaczyć ekspozycje dotyczące zarówno historii Chełmna i okolic, jak i oryginalne wnętrza.

Kościół farny Wniebowzięcia NMP

Jedna z piękniejszych gotyckich budowli w Polsce oraz najokazalszy z siedmiu kościołów w mieście. Mowa o kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym potocznie Farą.

Chełmińskie Sanktuarium Maryjne ma wysoki status w strukturach kościelnych. Świadczy o tym rozmach architektury oraz klasa wyposażenia. Tempo budowy było bardzo szybkie, zakończyła się ona w przeciągu ok. 40 lat. Jak na średniowieczne warunki był to imponujący wynik! Poza tym kościół nie był już później znacznie przebudowywany.

W kościele znajdują się relikwie św. Walentego – patrona zakochanych. Jego kult trwa tu od średniowiecza. Stąd mówi się o Chełmnie, że jest to miasto miłości.

Walentynki Chełmińskie

Często w kontekście Walentynek słyszymy zadanie, że jest to święto czysto komercyjne i kochać trzeba codziennie, a nie tylko raz w roku. Chełmno akurat dba o zakochanych o każdej porze roku, ale 14 lutego odbywa się tutaj prawdziwy festiwal miłości.

Nie od zawsze tak było. Kiedy pod koniec XX wieku Walentynki zaczęły się zadomawiać w naszym kraju, Chełmno dopiero sobie przypomniało, że w kościele farnym ma niezwykłe relikwie. W 2002 ponownie wystawiono relikwiarz św. Walentego na widok publiczny. Od tego czasu to tutaj organizowane są najhuczniejsze Walentynki w całym kraju. A Chełmno w ten sposób stało się Polską Stolicą Zakochanych.

Dlatego co roku, 14 lutego, mimo zimowej aury, miasto tętni życiem. Przybywa tu wtedy też mnóstwo turystów, aby samemu przekonać się o jego uroku i doświadczyć panującej tu gorącej atmosfery. Już kilka tygodni wcześniej udziela się tu walentynkowy szał. W przygotowanie święta włączają się wszyscy: różne instytucje, organizacje czy przedsiębiorcy. Odbywa się wtedy plebiscyt na „Najpiękniejszą Witrynę Walentynkową”. Oprócz tego przygotowywane są rozmaite wystawy, koncerty, zabawy, konkursy – plastyczne i plastyczno-literackie.

Natomiast w Dzień Św. Walentego można uczestniczyć w Eucharystii dla par zakochanych i małżeństw obchodzących swoje jubileusze oraz obejrzeć relikwie świętego patrona w kościele farnym. Przez cały dzień odbywa się wiele happeningów, wystaw i konkursów. Można natrafić na paradę rycerzy, braci kurkowych czy motocyklistów albo wziąć udział w Jarmarku Św. Walentego. Tego dnia odbywa się również koncert, podczas którego występują różne zespoły muzyczne oraz uczestnicy Festiwalu Piosenki Miłosnej. W 2013 roku udało się ułożyć z lampionów wielkie płonące serce. Zostało ono wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Warto też zaangażować się w Warsztaty Sztuki Kulinarnej „Alchemia i Amory w Kuchni”.

Zakochani są wśród nas

Tak naprawdę w Chełmnie Walentynki trwają cały rok. Na co dzień możemy odkrywać tutaj wiele miejsc nawiązujących do zaszczytnego miana „miasta zakochanych” i „miasta miłości” (co ciekawe te dwie nazwy zostały w 2006 roku zastrzeżone dla Chełmna. Urzędnicy miejscy zgłosili je do Urzędu Patentowego i zostały przyjęte).

Spacerując przez Nowe Planty natrafimy na dywany kwiatowe w kształcie serc. Ciekawym elementem są tutejsze „ławeczki dla zakochanych”. Najpopularniejszą jest pierwsza, która stanowi początek „alei zakochanych”. Znajduje się przy Bramie Grudziądzkiej, również w parku Nowe Planty. To tu przybyłe pary zawieszają swoje „kłódki miłości”. Część jest przyczepionych do ławki, a część do specjalnie przygotowanego parkanu, mieszczącego się obok. Drugą ławeczkę znajdziemy w Parku Pamięci i Tolerancji im. dr Ludwika Rydygiera w pobliżu małej fontanny. Tam tez znajdziemy dwa połączone „chełmińskie serca” wykonane z kwiatów. Tworzą one idealne tło do zdjęć dla zakochanych, a szczególnie ulubione są przez pary ślubne. Na trzecią ławeczkę natkniemy się naprzeciwko Urzędu Miasta. Ta jest interaktywna – można z niej przesłać poprzez stronę internetową specjalne „Pozdrowienia na żywo”.

Gra terenowa

Dla miłośników geocachingu (gra terenowa, w której za pomocą odbiorników GPS wyszukuje się skrytki ze „skarbami”) przygotowano specjalną trasę „Serce miasta zakochanych”. Chyba nikogo już nie zdziwi, że ten szlak jest w kształcie serca. Poruszając się nim można odkryć dawne miejsca spotkań. Jednym z nich jest tzw. Hajratka (ul. Gen. Jastrzębskiego), innym zaś punkt „pod zegarem” z początku XX wieku umieszczonym na jednej z kamienic przy rynku.

W Muzeum Ziemi Chełmińskiej można nabyć ciekawą pozycję. Otóż 10 lat temu Urząd Miasta (2010r.) postanowił wznowić wydanie publikacji „Sekretarz Miłosny czyli Podręcznik dla zakochanych zawierający liczne wzory listów miłosnych, powinszowań dla osób ukochanych, wiersze imionnikowe itd.”. Jej pierwszy nakład powstał w 1918 roku. W ten sposób możemy dzisiaj się przekonać jak wyglądały zaloty na początku XX wieku.

Przyjeżdżając do Chełmna warto również spróbować lokalnego przysmaku. Są nim bułeczki walentynkowe z lubczykiem. Lubczyk bowiem uważany jest za naturalny afrodyzjak. Oprócz tego znajdziemy tu mnóstwo innych słodkich specjałów przygotowywanych i wypiekanych w kształcie serca przez miejscowych cukierników i piekarzy.

Inne atrakcje

Poza wymienionymi atrakcjami w Chełmnie warto również zobaczyć inne obiekty, np.: dawną rezydencję krzyżacką, w której obecnie mieści się kościół św. Janów (św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty) i klasztor pocysterski. Po kościele farnym jest to najcenniejszy zabytek w mieście.

Poza tym warte uwagi są kolejne świątynie: pofranciszkańska, czyli kościół św. Jakuba i Mikołaja i podominikański kościół św. Piotra i Pawła.

W mieście znajduje się również wiele zabytkowych kamienic mieszczańskich, planty oraz inne atrakcje, które możecie odkryć wspólnie z nami, pielgrzymując na Kujawy i Powiśle!

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze