Top

Pielgrzymki po Polsce

Miejsca pielgrzymkowe w Polsce

Prawie wszyscy jesteśmy w stanie wymienić jednym tchem najsłynniejsze miejsca pielgrzymkowe w Polsce związane z naszą wiarą. Niektóre z nich są znane również daleko poza granicami naszego kraju. Wiele z tych miejsc może pochwalić się wielowiekową historią, żywą tradycją i wysokiej klasy zabytkami jednocześnie. Zatem przyjrzyjmy się najciekawszym miejscom pielgrzymkowym  w różnych regionach naszego kraju.

Jasna Góra – Sanktuarium Najświętszej Marii Panny

Najbardziej znane i najpopularniejsze sanktuarium w naszej ojczyźnie. Duchowa stolica Polski zawiadywana od wieków przez ojców Paulinów. Co roku odwiedzana przez setki tysięcy pielgrzymów, chcących pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według legendy namalował go sam św. Łukasz. Charakterystyczne cięcia widoczne na obliczu Maryi zostały zrobione przez husyckich rabusiów, którzy sprofanowali obraz w 1430 roku. Sanktuarium kojarzone jest powszechnie z potopem szwedzkim, w trakcie którego mężnie stawiło opór najeźdźcom w latach 1655 – 1660. Wtedy to król Jan Kazimierz obrał Maryję Jasnogórską na patronkę Królestwa Polskiego.

Licheń

Położony we wschodniej Wielkopolsce, w powiecie konińskim. Słynie z największej świątyni w Polsce. Monumentalna pięcionawowa bazylika jest ósmą największą świątynią w Europie i dwunastą na świecie. Kult maryjny rozwinął się tutaj wokół cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w XIX w. W bazylice można podziwiać między innymi największe organy w Polsce.

Święty Krzyż

Położone na Łysej Górze w województwie świętokrzyskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego stanowi najstarsze miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Klasztor benedyktynów powstał już tutaj w XI w. Prawdopodobnie w miejscu gdzie wcześniej znajdowało się miejsce kultu pogańskiego. Na początku świątynia dedykowana była jedynie Trójcy Świętej, ale po tym gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał tutejszym benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego dodano jeszcze jedno wezwanie. W okresie panowania dynastii Jagiellonów, opactwo było najważniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim często odwiedzanym przez panujących. Obecnie mieści się tutaj klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Kraków Łagiewniki – Bazylika Bożego Miłosierdzia

Historia tego miejsca jest ściśle związana z postacią św. Siostry Faustyny Kowalskiej (1905 – 1938) przez którą Chrystus przekazał światu orędzie o Bożym miłosierdziu. Znajduje się tutaj najsłynniejszy po jasnogórskim obraz religijny w Polsce – słynący łaskami wizerunek Chrystusa Miłosiernego z podpisem: Jezu, ufam Tobie. W latach 1999 – 2002 wzniesiono tutaj dwupoziomową świątynię, która może pomieścić 5 tyś. wiernych.

Góra św. Anny

Najbardziej znane sanktuarium na Śląsku Opolskim, poświęcone Matce Matki Bożej – św. Annie. Znajduje się tutaj otoczona czcią figurka patronki trzymająca na rękach Chrystusa i Maryję. W skład kompleksu pielgrzymkowego wchodzi m. in. Rajski Plac – arkadowy dziedziniec, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów i barokowy kościół z drugiej poł. XVI wieku. Pielgrzymki przybywają tutaj od drugiej połowy XVIII wieku.

Gietrzwałd

Nazywany „polskim Lourdes”, ponieważ jest to jedyne miejsce kultu maryjnego w Polsce w którym doszło do objawień oficjalnie uznanych przez Kościół. Początki kultu datuje się na XVI w. Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej jest miejscem bardzo ważnym dla Warmiaków, ponieważ pomogło im w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej.

Święta Lipka

Położona na Mazurach, nazywana jest „Częstochową Północy”, ponieważ początki kultu maryjnego sięgają tu XIV wieku. Odwiedzający mogą podziwiać tutaj jeden z najcenniejszych zabytków barokowych w naszym kraju, czyli trójnawową Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W środku znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z XVII wieku oraz organy z XVIII w.

Kalwaria Pacławska

Najsłynniejsze podkarpackie miejsce pielgrzymkowe, czyli Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, określane bywa również Jerozolimą Wschodu albo Jasną Górą Podkarpacia. Pielgrzymi modlą się tutaj przed cudownym obrazem Matki Boskiej Pacławskiej, który trafił tutaj z Kamieńca Podolskiego w XVII wieku. Miejsce powstało w wyniku pielgrzymki kasztelana lwowskiego i wojewody podolskiego Andrzeja Maksymiliana Fredry w Ziemi Świętej w połowie XVIII wieku. W konsekwencji dzisiaj odwiedzający modlą się w Kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego z 1775 roku oraz przy 42 kapliczkach ułożonych w cztery szlaki pątnicze. Nad całością czuwają franciszkanie.

Znanych miejsc pielgrzymkowych bez wątpienia jest więcej. Opisanie wszystkich zajęło by nam dużo więcej miejsca. Przytoczmy te najpopularniejsze wśród pielgrzymów: Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, Kalwaria Wejherowska, Kalwaria Zebrzydowska, Sanktuarium Matki Bożej w Wambierzycach, Bazylika Najświętszej Marii Panny w Piekarach Śląskich, Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, czy wreszcie Garbarka – najważniejsze miejsce kultu dla wyznawców prawosławia w naszym kraju.  O nich wszystkich przeczytasz na naszym blogu!

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze