Top

Pielgrzymki po Polsce

Szlaki świętego Jakuba

Drogi świętego Jakuba, znane na całym świecie jako Camino de Santiago, a przez wielu nazywana Drogą Życia. To pielgrzymi szlak z całego świata do hiszpańskiej katedry w Santiago de Compostela. Według tradycji w VII wieku relikwie św. Jakuba Starszego zostały przeniesione z Jerozolimy do Composteli. Camino de Santiago jest trzecim najważniejszym szlakiem pielgrzymim, zaraz po Rzymie i Jerozolimie.

W Polskę ze św. Jakubem!

Nie musimy jednak wyjeżdżać za granicę, by wyruszyć na drogi świętego Jakuba. Już w 2004 roku zostało rozpoczęte znakowanie pierwszych tras w Polsce, które stanowią część europejskiego Camino de Santiago. A oto kilka z nich:

Droga Polska

Camino Polaco, tzw. Droga Polska to szlak przebiegający od granicy Polski z Litwą (Ogrodniki), aż do miejscowości Trzemeszno – pogranicze Kujaw z Wielkopolską. Udając się tym szlakiem, możemy podziwiać piękno Suwalszczyzny, Warmii, Mazur, a także Pojezierza Bartnickiego czy Pomorza Nadwiślańskiego. Trasa jest utworzona z 27 odcinków, które mają łącznie ok. 650 km. Największe świątynie na trasie pod wezwaniem św. Jakuba zobaczymy w Olsztynie (Bazylika Archikatedralna) oraz w Toruniu.

Droga Wielkopolska

Przechodząc Drogą Wielkopolską, będziemy mogli odwiedzić m.in. Mogilno, Murowaną Goślinę, Poznań czy Żabno. Jest to trasa, która próbuje odwzorować szlak niegdyś łączący Polskę z resztą Europy. Już w 1563 roku została wymieniona przez Jörga Gaila z Augsburga, jako jedna z trzech najważniejszych tras pątniczych. Prowadzi przez Poznań, Leszno, Głogów, Zgorzelec i Żytawę. Wielkopolska Droga św. Jakuba otwarta w 2006 roku ma 282 km i składa się z 11 etapów.

Droga Pomorska

Dla miłośników morza idealnie sprawdzi się Droga Pomorska. Polski odcinek wynosi ok. 720 km wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Szlak ten ma nawiązywać do traktu, dawniej zaczynającego się w Królewcu, a obecnie w Kretingi (wschodnia część Litwy). Wiedzie przez Rosję (obwód kaliningradzki), następnie Polskę i Niemcy i dochodzi do głównych szlaków prowadzących do Hiszpanii. Cała trasa ma aż 1142 km! Najciekawszymi miejscami w Polsce, które będziemy mijać na Drodze Pomorskiej, są: Tolkmicko, Tuja, Niedźwiedzica, Gdańsk, Sanktuarium w Lęborku, Łeba oraz Bazylika Archikatedralna w Szczecinie.

Droga Lubuska

Kolejnym przepięknym szlakiem Camino w Polsce jest Droga Lubuska, która jest przedłużeniem Camino Polaco z Olsztyna, przez Toruń, do Gniezna. Jednocześnie jest ona najkrótszym szlakiem pielgrzymkowym, który prowadzi z Wielkopolski na zachód. Podczas wędrówki możemy podziwiać piękno Puszczy Noteckiej oraz lasów Ziemi Lubuskiej.

Droga Warszawska

Droga Warszawska to szlak, który łączy stolicę Polski oraz duchową stolicę naszego kraju, czyli Częstochowę. Wiedzie przez kilka sanktuariów maryjnych, ponieważ to właśnie one dawniej wyznaczały drogę do Santiago de Compostela. Na swojej trasie spotkamy Rokitno, Błonie, Niepokalanów, Guzów, Miedniewice i Skierniewice. Pięknem natury możemy nasycać się, przechodząc przez Puszczę Mariańską lub rezerwat Rawki.

Droga Mazowiecka

Droga Mazowiecka w większości biegnie prawym brzegiem Wisły, rozpoczyna się przy katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie. Zmierzając do Dobrzynia nad Wisłą, przechodzimy przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród i Płock. Trasa Mazowiecka łączy się w Mogilnie z Wielkopolską Drogą św. Jakuba, by razem z nią dalej prowadzić ku południu, do Hiszpanii. Podczas pielgrzymowania mamy zagwarantowane napotkanie wielu pięknych zabytkowych kościołów, fortyfikacji, a także urokliwych jarów i rezerwatów przyrody.

Droga Nadwarciańska

Droga Nadwarciańska licząca 111 km została stworzona, by miejsca związane z kultem św. Jakuba łączyć także z intrygującymi zabytkami oraz wyjątkową przyrodą. Rozpoczyna się w Lądzie nad Wartą, gdzie w salezjańskim klasztorze znajduje się najstarszy w Polsce fresk św. Jakuba z XIV wieku. Zwieńczenie drogi ma miejsce w Lubiniu, przy klasztorze benedyktynów. Po drodze mijamy m.in. Spławie, Miłosław, Książ Wielkopolski czy Dolsk. Urzekające widoki spotkają nas podczas wędrówki wzdłuż Warty oraz na terenach parku Nadwarciańskiego i Żerkowsko-Czeszewskiego.

Dlaczego Camino w Polsce?

Camino to jeden z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych, a dodatkowo, polskie trasy mamy na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu w drogę możemy wybrać się spontanicznie i nie musimy martwić się o planowanie i rezerwowanie lotów. Ponadto, to świetna okazja do lepszego poznania naszej ojczyzny. Wybierając zwykle urlop nad morzem lub w górach, pomijamy mniej znane, a równie piękne i ciekawe miejsca. Camino stanowi także swoistą alternatywę dla pielgrzymek na Jasną Górę – szlaki jakubowe w Polsce są mniej uczęszczane. Daje nam to też okazję do wędrówki samotnie lub w małej grupie. A na koniec – nie musimy się martwić o język. Gdy problem z komunikacją znika, czujemy się bezpieczniej i mniej stresujemy na szlaku.

Buen Camino!

Już w miejscu zamieszkania możemy rozpocząć niesamowitą przygodę ze św. Jakubem. Wystarczy tylko spakować plecak i wyjść przed dom, aby wejść na drogi świętego Jakuba i rozpocząć niesamowitą pielgrzymkę zmieniającą nasze życie.

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze