Top

Pielgrzymki po Polsce

Frombork Mikołaj Kopernik

Myśląc Mikołaj Kopernik od razu przychodzi nam do głowy Toruń. Nie bez powodu, w końcu astronom właśnie tam się urodził. Istnieje jednak jeszcze wiele innych miast mocno z nim związanych. Najważniejszym z nich jest Frombork. I to o nim będzie dzisiejszy wpis.

Pobyt Kopernika we Fromborku

Co robił, gdzie mieszkał?

Na pierwsze pytanie lepiej odpowiedzieć: a czego nie robił?! Był to znaczący czas dla kariery toruńskiego astronoma. Różnorodna działalność i czas spędzony na Warmii miały swój udział w dziele jego życia.

Przede wszystkim zajmował się obserwowaniem nieba. Te obserwacje doprowadziły do stworzenia teorii heliocentrycznej.  Jan Matejko utrwalił to na jednym ze swoich słynnych dzieł. Wizja artysty prawdę historyczną oddaje jednak tylko w pewnym stopniu. W tle widać bowiem katedrę, a same obserwacje prowadzone były z jednej z wież Wzgórza Katedralnego, nazwanej dziś imieniem odkrywcy.

Nierozwiązane zagadki

W wieży mieściło się jedno z dwóch mieszkań Kopernika. Jednak badacze są zgodni, że cały sprzęt potrzebny do przewrotu kopernikańskiego by się tam nie zmieścił. I chociaż prawdziwe obserwatorium znajdowało się za murami zamku, w drugim mieszkaniu kanonika, to właśnie Wieża Kopernika stanowi atrakcję turystyczną miasta. Umiejscowienie prawdziwego obserwatorium pozostaje do dziś zagadką.

Zagadką było także umiejscowienie szczątków samego Mikołaja Kopernika. Z pewnością astronom zmarł we Fromborku. Dokładna lokalizacja jego grobu nie była jednak znana. Dopiero w naszym stuleciu ustalono dokładne miejsce pochówku. Grób tego naukowego rewolucjonisty znajduje się w katedrze fromborskiej pod tym samym ołtarzem, którym Mikołaj Kopernik zajmował się jako kanonik.

Ślady uczonego nie kończą się na miejscach, w których osobiście bywał. Obecnie we Fromborku możemy zwiedzić także planetarium oraz zobaczyć wahadło Foucaulta (nie ma ich wiele w tej części Polski). To tylko niektóre z atrakcji tego miasta. Kolejne czekają też poza jego granicami: Warmia to przepiękny region!

Kopernikana i ich obroty

Pobyt Mikołaja Kopernika we Fromborku upamiętniają nie tylko budynki. Albowiem to właśnie w tym mieście powstał słynny traktat „O obrotach sfer niebieskich”. Jednak z powodu zawieruchy wojennej nie znajdziemy tam oryginału,. W czasie Potopu szwedzcy żołnierze zagrabili go jako łup. Obecnie jedną z pierwszych kopii możemy podziwiać w Uppsali.

Okazuje się więc, że Kopernik to nie tylko Toruń, nie tylko Polska – miejsc związanych ze słynnym astronomem jest o wiele więcej, także poza granicami naszego kraju.

Z wykształcenia historyk, z powołania mąż i ojciec, w Misji Travel od stycznia 2019 roku. Pracuje w Krakowie, ale poznańskie biuro zna jak własną kieszeń. Lubi podróżować do krain na styku kultur: Pomorze, Śląsk, Galicja, Istria. W tekstach stara się znaleźć miejsce spotkania Boga z człowiekiem. W kuchni uznaje panowanie żony.

zostaw komentarze