Top

Pielgrzymki po Polsce

Kruszwica

Szlak Piastowski z historycznego punktu widzenia jest jedną z najważniejszych, polskich tras turystycznych – wiedzie przez miejsca, w których rodziło się polskie państwo. Poznań czy Gniezno są nam dobrze znane. Ale Kruszwica albo Strzelno? Przeczytajcie tekst, a dowiecie się jakie ciekawe historie są związane z tymi miastami i dlaczego znalazły się na trasie Szlaku Piastowskiego.

Jaka jest dziś Kruszwica?

Kruszwica leży na Kujawach – nad Jeziorem Gopło. Znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Gnieznem a Toruniem. Kiedyś ważny ośrodek handlowy – dziś niespełna dziewięciotysięczne miasteczko położone w atrakcyjnej przyrodniczo okolicy. Można tutaj spotkać niezwykłe okazy zwierząt i roślin. Kruszwica pozwala także na aktywny wypoczynek. Szczególnie dużo możliwości daje Jezioro Gopło – polecamy Wam zarówno odpoczynek na plaży, jak i wypożyczenie sprzęt do uprawiania sportów wodnych.

Legendarna Stolica Polski

Pierwsze osady na terenie obecnej Kruszwicy istniały już najprawdopodobniej 500 lat p.n.e. Wydaje się nieprawdopodobne? A jednak! Właśnie tędy przebiegał szlak bursztynowy – jedna z ważniejszych tras handlowych zapoczątkowana już w starożytności. Zlokalizowany w Kruszwicy gród był stolicą państwa Goplan, włączonego później do Państwa Polan. Cechą charakterystyczną miasta są jego legendy – tę o myszach zna chyba każdy! O niej za chwilę…

O legendach słów kilka

Czy znacie opowiastkę o królu Popielu? Według średniowiecznych kronik Galla Anonima był on legendarnym i okrutnym władcą państwa Polan. Jedna opowieść mówi o tym, kto będzie następcą króla. Podczas wyprawiania uczty Popiel nie ugościł nieznanych wędrowców, którzy przybyli z „tajemnej woli Boga”. Znaleźli oni jednak gościnę u mieszkających w pobliżu ludzi – Piasta i Rzepki. Oni nie dość, że ich ugościli, to jeszcze zaprosili do udziału w świętowaniu siódmych urodzin syna. W podzięce za dobroć i gościnę obdarzyli oni dziecko i całą rodzinę błogosławieństwem. Zapowiedzieli także, że Siemowit będzie następnym królem.

Inna legenda, która opowiadana jest nawet w szkołach podstawowych tłumaczy, w jaki sposób zginął Popiel. Zaprosił on do swojego zamku na ucztę stryjów (jego doradców), aby się ich pozbyć. Kto Popielowi będzie mówił, jak ma rządzić? Żona króla podała do stołu wino zaprawione trucizną. Ciał nawet nie pochowali. Wtedy to zaczęły się pojawiać zewsząd myszy, aby ukarać okrutnych władców. Para uciekła i choć skryła się na wieży, to myszy dotarły nawet tam, żądne królewskiej krwi, pożarły parę.

Co warto zobaczyć w Kruszwicy?

Do dzisiaj z gotyckiego zamku, zbudowanego w czasach panowania Kazimierza Wielkiego zachowała się jedynie wieża – znana jako „Mysia Wieża” i fragment murów obronnych. To właśnie tutaj, według legendy, myszy zjadły Króla Popiela za jego złe uczynki. W 2011 r. do zwiedzania zostały udostępnione podziemia nieistniejącego już zamku.

Oprócz Mysiej Wieży w Kruszwicy warto zobaczyć kolegiatę pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Jest to prawdopodobnie najstarszy zachowany tego typu obiekt na Kujawach, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych zabytków romańskich w Polsce. Kolegiata została wybudowana w XI w. i w późniejszych okresach była nieznacznie rozbudowywana. Do dzisiejszych czasów zachowało się wiele elementów wystroju m.in. zabytkowe żyrandole, marmurowe płyty czy obrazy świętych.

Nie lada atrakcją miasta jest jezioro Gopło. To zbiornik rynnowy, polodowcowy o długości aż 25 km. Znajduje się on na obszarze chronionym – w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia. W okresie letnim z pokładu statku wycieczkowego „Rusałka” można podziwiać przepiękną faunę i florę charakterystyczną dla obszarów wodnych.

Sakralne Strzelno

Miasteczko położone jest w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się na trasie szlaku piastowskiego dzięki bogatej historii i zabytkom z początku istnienia państwa polskiego.

Jednym z ważnych zabytków jest granitowa rotunda św. Prokopa z XII wieku. Zbudowana w stylu romańskim na planie koła wewnątrz przechowuje zrekonstruowany tympanon z XII w. Jednak rotunda jest warta odwiedzenia nie tylko ze względu na zachowane wnętrze. Wiele osób – szczególnie pań, przyjeżdża do Strzelna z innego powodu. Według lokalnego przekazu, jeśli poprosi się w rotundzie o męża, to w ciągu 12 miesięcy nie tylko spotka się swojego wybranka, ale i wyjdzie za mąż.

Drugim zabytkiem Strzelna jest kościół pw. św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny z XIII wieku. Sam budynek od 2008 roku jest pomnikiem historii. Unikatowym zabytkiem kościoła są romańskie kolumny pokryte płaskorzeźbami. Każda kolumna przedstawia inną postać symbolizującą odpowiednie cnoty.

Obydwie budowle sakralne wchodzą w skład Zespołu Muzeum Romańskiego w Strzelnie.

Legenda o św. Wojciechu

Na koniec przedstawimy Wam pewną opowiastkę. Według legendy św. Wojciech w czasie swoich wypraw misyjnych, przejeżdżał przez Strzelno. Była to ciemna noc, szalała burza i podczas przejazdu przez miejscowość woźnica najechał na kamień. Skała była na tyle duża, że wypadek był pewny, ale wóz się nie przewrócił. Podanie głosi, że pod wpływem świętości pasażera głaz stał się elastyczny i wóz po nim cudownie przejechał. Do dziś na Wzgórzu św. Wojciecha znajdują się cztery wielkie kamienie, w tym jedno z charakterystycznym wgłębieniem. Oczywiście, jest więcej teorii skąd w Strzelnie wielkie kamienie i dlaczego jeden ma braki, ale historia o św. Wojciechu ewidentnie najbardziej zasłynęła w mieście.

Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was na wyprawę do miast osnutych legendami i opowieściami!

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze