Top

Pielgrzymki po Polsce

Ołtarz papieski w Częstochowie

Niejeden z nas wybrał się w swoim życiu na pielgrzymkę do naszej duchowej stolicy, jaką jest Częstochowa. Zapewne znajdą się i tacy, którzy w czerwcu 1983 roku uczestniczyli w spotkaniu na błoniach jasnogórskich z papieżem Janem Pawłem II podczas jego drugiej podróży apostolskiej do Polski. Jego podróż związana była z obchodami 600-lecia obecności Cudownego Obrazu Matki Bożej w kaplicy jasnogórskiej. To właśnie z tej okazji na obwarowaniach klasztoru paulinów zbudowano imponujący ołtarz papieski w Częstochowie.

Czym tak właściwie jest ołtarz papieski? Skąd ta nazwa?

To wyjątkowa budowla sakralna, wznoszona specjalnie z okazji przyjazdu papieża podczas wizyty apostolskiej w danym kraju. Podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, stworzono aż sześćdziesiąt ołtarzy w całym kraju. Ojciec Święty podczas swojego przemówienia na wałach jasnogórskich podkreślał, jak ważną rolę grają młodzi ludzie. Pragnął, by zgromadzeni wierni szczególnie zwracali się do Najświętszej Panny o odnowienie ducha i wzajemne budowanie wspólnoty.

Symbole widoczne z daleka

Ołtarz papieski wpisany w mury i ściany bazyliki jasnogórskiej zaprojektował architekt Janusz Tofil. Takie konstrukcje często tworzono z zastosowaniem wielu symboli, które oddziaływały na sposób przeżycia eucharystii. Nie inaczej było w tym przypadku. Po konsultacjach z oo. Paulinami konstrukcja tworzyła sześć świec, które były rozświetlone na zakończeniach. Miało to nawiązywać do sześciu wieków macierzyńskiej obecności Maryi w Jasnogórskim Wizerunku oraz uroczystego celebrowania eucharystii. Każda z nich reprezentowała historyczne godło z białym orłem. Zaczynając od rządów Przemysława II, przez Jagiellonów, orła ks. Janusza Mazowieckiego, książąt śląskich, Legionów Polskich, kończyło się na ówczesnym godle Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Wejście na ołtarz prowadziło po kilkupoziomowych schodach. Całą konstrukcję zwieńczał imponujący siedmiometrowy krzyż w kształcie kotwicy, umieszczony na wezgłowiu ołtarza przy ścianie bazyliki. Dach ołtarza wykonano ze specjalnej impregnowanej tkaniny balonowej, a całość opierała się na konstrukcji stalowej. Całość prac przy tworzeniu efektownego projektu koordynował jeden z paulinów.

Czemu obecnie służy ołtarz?

Obecnie ołtarz zewnętrzny jest używany podczas mszy świętych w czasie masowych uroczystości. Najczęściej ma to miejsce podczas letnich pielgrzymek na Jasną Górę. Bardzo ważnym wydarzeniem były także Światowe Dni Młodzieży w Polsce, które odbyły się w 2016 roku. Wówczas to, główna Eucharystia w Częstochowie sprawowana przez papieża Franciszka, miała miejsce właśnie na owym ołtarzu papieskim. Dla wszystkich pielgrzymów jest to ważne miejsce, ponieważ umożliwia uczestniczenie w mszy świętej ogromnej rzeszy wiernych jednocześnie.

Podczas naszej kolejnej pielgrzymki na Jasną Górę możemy dokładniej przypatrzeć się całej konstrukcji ołtarza i wrócić wspomnieniami do tak ważnych dla całego kraju chwil, jakimi były wizytacje papieskie.

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze