Top

Pielgrzymki po Polsce

Szlaki świętego Jakuba

Według statystyk, z roku na rok wzrasta liczba osób uczęszczających na piesze pielgrzymki. Jednymi z najchętniej wybieranych tras są szlaki świętego Jakuba , które rozsiane są po całej Europie. Także w Polsce istnieje wiele dobrze oznaczonych tras, a niektóre z nich funkcjonują już od kilku wieków.

„Campus stellae”, czyli Pole Gwiazd

Wedle średniowiecznej Aurea Legenda w lasach Libredon, leżących na północno-zachodnim krańcu Hiszpanii, mieszkał pewien pustelnik. Pewnej nocy, ów człowiek imieniem Pelagiusz, ujrzał spadające gwiazdy, którym towarzyszył anielski śpiew. Miały one wskazać miejsce pochówku św. Jakuba Apostoła. Stąd właśnie pochodzi łacińska nazwa „campus stellae”, czyli Pole Gwiazd. Miasteczko Santiago de Compostela szybko zasłynęło w świecie, jako ośrodek pielgrzymek całej średniowiecznej Europy. Już od IX wieku pątnicy z różnych krańców Europy wybierali się w długą podróż, by móc odwiedzić grób Apostoła Męczennika. Sieć szlaków przez wieki stawała się coraz gęstsza i coraz bardziej uczęszczana. Nic dziwnego więc, że wkrótce wyklarowały się główne trasy, wokół których zaczęły się pojawiać pierwsze schroniska dla pielgrzymów (albergue) oraz placówki handlowe.

Najdłuższa ulica Europy

Jednym z najdłuższych i najbardziej popularnych pielgrzymich szlaków jest Via Regia – królewska droga łącząca Wschód z Zachodem, zwana również najdłuższą ulicą Europy. Trasa, która prowadzi do Santiago de Compostela, w Polsce rozwidlała się na dwa główne warianty. Jedna odnoga prowadziła z Wrocławia przez Lublin aż do Moskwy, druga zaś przebiegała przez Kraków i wiodła aż do Kijowa. Obecnie przyjmuje się, że polski odcinek szlaku Via Regia, zaczyna się na przejściu granicznym w Medyce (położonej przy Przemyślu) i wije się na zachód, aż do granicy z Niemcami w Zgorzelcu. Trasa liczy około 960 kilometrów i przebiega między innymi przez Rzeszów, Tarnów, Wrocław, Piekary Śląskie czy też Kraków. Ciekawostką jest, że szlak w Krakowie przebiega zaledwie kilkaset metrów obok naszego drugiego biura przy ul. Kościuszki. Ukończenie całej Via Regia to nie lada wyzwanie, ponieważ całość trasy liczy ponad 4 500 km. Niemniej, pielgrzymowanie można rozpocząć na mniejszych odcinkach.

Polacy nie gęsi i swoje Camino mają!

W Polsce istnieje 38 oznakowanych odcinków Drogi św. Jakuba o łącznej długości ponad 6890 km. Ponadto w naszym kraju znajduje się sześć sanktuariów św. Jakuba, z czego tylko jedno na Pomorzu (w Lęborku). Aż pięć z nich znajduje się w południowej części Polski: w Jakubowie (dolnośląskie), Szczyrku (śląskie), Małujowicach (opolskie), Brzesku oraz Więcławicach Starych (małopolskie).

Mówiąc o polskim Camino, warto wymienić choćby Dolnośląską Drogę św. Jakuba (z Głogowa do Zgorzelca), Beskidzką (z Eliaszówki do Cieszyna), Jasnogórską (Częstochowa – Sączów), Częstochowską (Częstochowa – Góra św. Anny), czy też Śląsko-Morawską (Toszek – Strahovice).

Jednakże najstarszą, najdłuższą i najbardziej znaną trasą w tej części Polski jest tzw. Małopolska Droga św. Jakuba, która łączy Sandomierz ze Szczyrkiem. Biegnie ona średniowiecznym traktem handlowym, który prowadzi skrajem doliny Wisły. Na jej trasie leży 10 kościołów pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, co świadczy o wyjątkowym kulcie patrona w tej okolicy. Malownicza droga o długości 319 kilometrów przebiega przez różnorodne krainy geograficzne. Mowa o miejscach takich jak: Wyżyna Kielecka czy Krakowsko-Częstochowska, Kotlina Sandomierska, Nizina Nadwiślańska, a nawet Beskid Zachodni.

Każdy z tych terenów charakteryzuje się unikalną rzeźbą terenu oraz zmieniającą się roślinnością. Pielgrzymi wybierający podróż tym odcinkiem, często podkreślają, że jest to wspaniałe doświadczenie bogactwa polskiej kultury, historii i przyrody. Na trasie przeplatają się bowiem nie tylko różne formy krajobrazu, ale także architektury. Wynika to między innymi z położenia szlaku na styku dwóch zaborów – austriackiego i rosyjskiego.

Wyrusz z nami na Camino

Jesteście gotowi na szlaki świętego Jakuba? Na początek zachęcamy do polskich tras. A po ich ukończeniu zapraszamy na oryginalny szlak hiszpański.

Zakochana w Mężu i w Portugalii. Najpierw przeszła Camino, potem ułożyła Azulejos w sypialni, a teraz buduje mozaiki w grach planszowych. Ubiera sukienki w kropki, w których tańczy latino, piecze ciasta truskawkowe i gotuje kremy warzywne. Lubi również odkrywać nowe, bliższe i dalsze miejsca na mapie Polski i dzieli się tym na blogu.

zostaw komentarze