Top

Pielgrzymki po Polsce

Tomaszów Lubelski

Zielone i gwarne miasto w województwie lubelskim, znajdujące się w sercu Roztocza – to właśnie Tomaszów Lubelski. Słynie z interesujących zabytków, tradycyjnej kuchni i atrakcji przyrodniczych. Jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania Roztocza Środkowego.

Krótka historia

Miasto zostało założone przez kanclerza Jana Zamoyskiego ok. 1590 roku w miejscu, gdzie niegdyś przebiegał ważny szlak handlowy od Bałtyku po Morze Czarne. Początkowo Tomaszów był Jelitowem (od herbu Zamoyskich). W 1613 roku nazwę przemianowano na obecną. Co ciekawe, projektantem miasta był Bernardo Morando, ten sam, który projektował Zamość. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1621 roku. Co możemy tam zobaczyć?

Perła Roztocza – Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej

Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny to niezwykle wartościowy zabytek sakralnego, drewnianego budownictwa w Polsce. W środku kryje cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Świątynia była ufundowana przez ordynata Tomasza Zamoyskiego w 1627. Jednakże na obecny kształt kościoła wpłynęła przebudowa z 1727 roku oraz odnowienia po zniszczeniach z I i II wojny światowej. Do budowy kościoła użyto drewna modrzewiowego. Konstrukcja jest zrębowa, a bryła kościoła została zbudowana na rzucie prostokąta z prosto zakończonym prezbiterium i drewnianym chórem.

Wewnątrz kościoła znajdują się elementy polichromii z XVIII wieku. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą: barokowa belka z grupą ukrzyżowania z pierwszej połowy XVII wieku, ambona, kamienna chrzcielnica, rokokowe stalle i konfesjonały. W dolnej części ołtarza pochodzącego z XVII wieku znajdują się relikwie św. Feliksa i cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej, której kult w Tomaszowie sięga XVII wieku.

Trudne podróże

Przekazy mówią, że obraz został umieszczony w 1652 roku przez nieznaną osobę w kaplicy św. Wojciecha zlokalizowanej na Przedmieściu Lwowskim. W miejscu tym Obraz Matki Bożej szybko zyskał rozgłos jako słynący łaskami. W roku 1656 wycofujący się spod Zamościa Szwedzi zrujnowali niestety kaplicę, a wizerunek Matki Bożej zagarnęli do siebie. Po kilkuletnich perypetiach i pobycie we Lwowie obraz wrócił jednak szczęśliwie do Tomaszowa. W kolejnym wieku wobec rosnącego kultu obrazu wybudowano na tomaszowskich Piaskach, z fundacji kasztelana kijowskiego Józefa Potockiego, murowany kościół.

W 1727 roku przy kościele osiedlili się trynitarze, którzy opiekowali się miejscem kultu Matki Bożej Tomaszowskiej i św. Wojciecha do czasu kasaty zakonu w 1783 roku. Po tym wydarzeniu wyposażenie kościoła, wraz z cudownym obrazem Matki Bożej, przeniesiono do kościoła parafialnego Zwiastowania NMP, gdzie pozostaje do dziś. Ważne wydarzenie w historii obrazu miało miejsce w 1994 roku, kiedy to rękoma abp Józefa Kowalczyka dokonano aktu koronacji. W uroczystości, oprócz 23 biskupów, udział wzięło ponad 60 tysięcy wiernych.

Co jeszcze oferuje Tomaszów Lubelski?

Z pozostałych atrakcji Tomaszowa koniecznie trzeba zobaczyć murowaną Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy z 1890 roku, budynek Czajni – ciekawy przykład rosyjskiej architektury drewnianej z 1902 roku, a także centralnie posadowiony Rynek czy też Muzeum Regionalne w którym można poznać bogatą historię powstania miasta.

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze