Top

Pielgrzymki po Polsce

witraże

Czy zwiedzając kościoły w Polsce, zwróciliście kiedyś uwagę na witraże? Te szklane obrazy często są prawdziwymi dziełami sztuki sakralnej. Kolorowe światło wpadające do wnętrza kościoła wprowadza niesamowitą, podniosłą aurę. Takie szklane sceny z Pisma Świętego, które służyły do nauki biblijnych treści bez czytania, można znaleźć najczęściej w gotyckich kościołach.

#sztukasakralna

Człowiek stworzył witraż z prostych elementów: szkła i barwników. Do szczęścia brakowało tylko czegoś, co uczyni prostotę wyjątkową, czyli światła. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy teraz w gotyckiej świątyni i słońce przenika przez kolorowe szybki. Promienie powoli wędrują od sklepienia, przez ściany, aż do kamiennej posadzki… Brzmi ciekawie? Przenieśmy się zatem na chwilę do pięciu wyjątkowych kościołów w Polsce, które powinniście odwiedzić, jeśli powyższy opis pobudził Waszą wyobraźnię.

Witraż „Bóg Ojciec – Stań Się” w kościele franciszkanów w Krakowie, projektu Stanisława Wyspiańskiego

We franciszkańskim kościele nad wejściem głównym, powyżej chóru, znajduje się arcydzieło i to nie tylko polskiej sztuki witrażowej! Autorem jest Stanisław Wyspiański, który przedstawił na szkle pełnego energii Stwórcę w momencie wydobycia świata z chaosu. Postać z uniesioną ręką nawiązuje do Chrystusa z ikonografii „Sądu Ostatecznego” Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej. Każdy z czterech kolorów symbolizuje jeden z żywiołów: wodę, ogień, ziemię i powietrze. Dzieło Wyspiańskiego z drugiej połowy XIX wieku wciąż robi wrażenie dzięki swojej spektakularności.

Witraże w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, projektu Stanisława Witkiewicza

Drewniana kaplica z Jaszczurówce to typowy przykład stylu zakopiańskiego. W dodatku ze wspaniałymi i oryginalnymi ozdobami. Na kolorowych witrażach można obejrzeć wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i Ostrobramskiej, a po bokach ołtarza herby Polski i Litwy. W świątyni są także stacje drogi krzyżowej namalowane również (a jakże!) na szkle! Malownicza kaplica idealnie komponuje się z podhalańską okolicą – warto tu zajrzeć o każdej porze roku.

Witraże w kościele Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Rypinie, projektu Elżbiety i Andrzeja Bednarskich

Do kolekcji „naj” muszą dołączyć największe w Europie, a drugie na świecie witraże sakralne z miejscowości Rypin. Ich powierzchnia to aż 212m! Przedstawiona w ten sposób scena Ostatniej Wieczerzy pokrywa dwie, wysokie ściany ołtarza aż po sufit. Dzieło polskiego małżeństwa przepięknie ozdabia wnętrze kościoła. Zainteresowani mają także możliwość zwiedzenia pracowni artystów i poznania tajników tworzenia obrazów na szkle. Koniecznie zobaczcie to miejsce na własne oczy!

Witraże w Katedrze w Toruniu, projektu Edwarda Kwiatkowskiego

Zabytkowe centrum Torunia kojarzone z Mikołajem Kopernikiem skrywa piękne, średniowieczne witraże. Są one starsze nawet od okresu życia naszego astronoma. Wschodnie okno prezbiterium toruńskiej katedry zostało wypełnione czterdziestoma kwaterami witraży stylizowanych na gotyckie, mimo że wykonane zostały w XX wieku. Najstarsze pozostałości oryginalnych fragmentów szkła z 1330 roku znajdują się w górnej części rozet oraz na dolnych kwaterach okna. Witraże ozdabiają wnętrze kościoła geometryczno-kwiecistymi motywami oraz sceniczno-ornamentalnymi rozetami. Naprawdę można tutaj cofnąć się w czasie!

Średniowieczne witraże w Bazylice Mariackiej w Krakowie

Krakowska Bazylika Mariacka to najbardziej rozpoznawalny punkt Starego Miasta. Większość turystów przyciąga do kościoła rzeźbiony ołtarz główny dłuta Wita Stwosza. Ale to nie wszystko, co oferuje kościół! Bazylika została konsekrowana ok. 1320 roku i w tym samym wieku wybudowano jednonawowe prezbiterium z charakterystycznym gwiaździstym sklepieniem i wysokimi oknami. Do dziś zachowały się tylko trzy witraże średniowieczne, ale poza nimi warto docenić pozostałe witrażowe dzieła polskich artystów: Stanisława Wyspiańskiego i Mehoffera. To prawdziwe perełki!

Pielgrzymując po Polsce, pozwólmy sobie na doświadczenie „cudu światła” podczas zwiedzania zabytkowych kościołów. Promienie słoneczne, które przenikają przez witrażowe okna miały działanie uspokajające. To się nie zmieniło – do dziś oddziałują na nas podobnie jak na naszych przodków – odzyskujemy wewnętrzny spokój.

Na koniec zostawiamy Was z krótkim opisem cudu witrażowego światła:

„W płytce ze szkiełka kolor zatrzymany,

słońce weń wnika jako miodu czara.

Nie wiesz, czy to szafir jest zaczarowany,

czy piękne barwy dyktuje ci wiara?”

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze