Top

Pielgrzymki po Polsce

Toruń

Drugie co do wielkości miasto położone w kujawsko-pomorskim, ale niewątpliwie bardziej rozpoznawalne. Jedni kojarzą Toruń, dzięki jego historii sięgającej średniowiecza. Inni coś słyszeli, dzięki wpisaniu miasta na listę UNESCO. A ostatni kojarzą to miejsce z dużą ilością zabytków, muzeów i symboli, o których dowiecie się właśnie z tego artykułu. Dlaczego warto odwiedzić Toruń? Przeczytajcie!

Z czego słynie Toruń?

Pierniki toruńskie są zdecydowanie jednymi z najbardziej rozpoznawalnych wypieków tego miasta. Ich rozpoznawalność urosła do tego stopnia, że można je zakupić w wielu sklepach – nie tylko na Kujawach. Jednak tylko tutaj można spróbować jeszcze ciepłych pierniczków, a nawet samemu wziąć czynny udział w wypieku. Wszystko to oferuje Żywe Muzeum Piernika, które jest dużą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To tam możecie, w interaktywnej formie, poznać tradycję i historię najpopularniejszych lokalnych słodkości.

Spacerując wśród stoisk z pamiątkami na Starym Mieście oprócz magnesów w kształcie tradycyjnych pierników, można zobaczyć figurki z podobizną Mikołaja Kopernika. Dlaczego Mikołaj Kopernik jest kojarzony z Toruniem? Ponieważ polski astronom urodził się w 1473 r. właśnie w Toruniu i to tam spędził wczesne lata swojego życia. Kopernik został ochrzczony w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Po dziś dzień zachowała się tam gotycka chrzcielnica, gdzie prawdopodobnie go ochrzczono. Na pamiątkę tego wydarzenia w katedrze można również napotkać popiersie astronoma. Obecnie w Toruniu możemy również zwiedzić Dom rodzinny Koperników, w którym znajduje się muzeum poświęcone nie tylko rodzinie, średniowiecznemu Toruniowi, ale zagadnieniom nauki, w szczególności astronomii. Warto również wspomnieć o Pomniku Mikołaja Kopernika znajdującym się na rynku staromiejskim. Jest on istną wizytówką tego miasta oraz głównym miejscem spotkań Torunian.

Największe atrakcje – czyli co warto zobaczyć w Toruniu

Toruń to nie tylko pierniki i miejsca związane z Kopernikiem. Najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki jest, jeden z największych w Europie, gotycki Ratusz z XIV w. Do dziś w jego otoczeniu odbywają się jarmarki, znajdują się stragany z pamiątkami i toczy codzienne życie mieszkańców. Obecnie ratusz nie spełnia już swojej typowej, jak na nazwę przystało roli – we wnętrzach mieści się Muzeum Okręgowe. Wieża ratuszowa zaś służy jako punk widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Cała średniowieczna zabudowa miejska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i jest uznana za perłę architektury. Co więcej – za jeden z najcenniejszych tego typu zespołów architektoniczno-urbanistycznych w Europie, a nawet i na świecie. Nie zapominajmy również, że Toruń jest miastem założonym przez Krzyżaków. A zatem znajdziemy tutaj pozostałości zabudowań warownych m.in. Ruiny Zamku Krzyżackiego, Mury Obronne, ciekawe bramy miejskie czy.. Krzywą Wieżę.

Jak to? Przecież Krzywa Wieża jest w Pizie!

Otóż nie tylko! Toruń również może pochwalić się swoją wersją włoskiego zabytku. Toruńska Krzywa Wieża została zbudowana w XIV w. i pełniła funkcję baszty obronnej. Jak z każdym takim budynkiem, także i tutaj znane są legendy powstania, ale to już musicie odkryć sami! Czy to wystarczający powód, aby odwiedzić Toruń? Jeśli nie, to mam dla was jeszcze kilka obowiązkowych punktów na mapie miasta.

Czy Toruń to tylko zabytki?

W ciepły i słoneczny dzień po obejrzeniu zabytków miasta warto wybrać się na Bulwar Filadelfijski, aby pospacerować przy Wiśle lub odpocząć w jednej z restauracji na Starym Mieście. Latem Toruń tętni życiem, przechadza się tu wielu turystów, a restauracje rozstawiają zewnętrzne ogródki. Wędrując uliczkami starego miasta, można napotkać liczne posągi o symbolicznym znaczeniu, np. fontannę Flisaka czy figurę osła. Warto także zasmakować lokalnej kuchni oraz spróbować lokalnych piw. W Browarze Staromiejskim – Jan Olbracht można nawet spróbować złocistego trunku o smaku piernika.

W dzień nie szukaj gwiazd

Co roku w sierpniu odbywa się w Toruniu Międzynarodowy Festiwal Światła „Bella Skyway Festival”. Dzięki niemu przez kilka dni Toruń staje się najbardziej rozświetloną miejscowością w Polsce. Pokazy świetlne nie tylko są urokliwe, ale również przedstawiają ważne wydarzenia z historii miasta. Poprzez swoją formę i przekaz zachęcają, szczególnie najmłodszych, do odkrywania świata nauki.

Na koniec jedna z najciekawszych atrakcji, zwłaszcza dla dzieci – Planetarium. Toruńskie Planetarium jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w naszej części Europy. Przygotowana została specjalna sala, w której umieszczono projektor wizualny. Dzięki niemu na kopule wyświetlane jest niebo z każdego miejsca na Ziemi. Oprócz tego organizowane są pokazy tematyczne przedstawiające planety Układu Słonecznego czy nawet historię powstania galaktyki. Toruńskie Planetarium to nie tylko sala audiowizualna. To również przestrzeń interaktywna, gdzie nie tylko najmłodsi, mogą się zagłębić w tajniki astronomii.

Chcecie wiedzieć więcej? Niewątpliwie to znak na to, że musicie wybrać się do Torunia!

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze