Top

Pielgrzymki po Polsce

Zamość

Zamość to miasto – ideał! Stworzyli je Jan Zamoyski i włoski architekt Bernardo Morando. Projektując je od podstaw, uczynili go, po dziś dzień, miastem zainteresowania turystów, architektów i pielgrzymów. Czy budując renesansowy Zamość, nie otarli się o stworzenie miasta perfekcyjnego?

Padewski klimat

Na Zamość często mówi się Padwa Północy. Określenie to, które pojawia się w przewodnikach turystycznych, od razu przypisuje miastu cechy włoskie. Dlaczego? Ponieważ Jan Zamoyski w latach studenckich kształcił się na Uniwersytecie w Padwie. To właśnie tam, poza edukacją, chłonął pomysły i ciekawe rozwiązania architektoniczne. W realizacji, wtedy jeszcze teoretycznego miasta, miał pomóc włoski architekt Bernardo Morando. Bez wątpienia już te informacje sugerują, skąd twórcy aglomeracji czerpali inspiracje.

Jakie cechy wyróżniają Zamość i nadają mu niezwykłego charakteru? Co dokładnie wpływa na wyjątkowość Starego Miasta?

Gusta i guściki?

Zamość występuje w wielu opracowaniach i określany jest mianem perły architektury renesansu. W tym przypadku proponujemy rozpocząć swoją podróż po mieście od Bramy Lwowskiej, która przetrwała do dnia dzisiejszego. W przeszłości, bez wątpienia, dzięki zdobieniom, była wizytówką dla przybywających do Zamościa gości. Przechadzając się po uliczkach miasta, możemy odczuć urbanistyczne uporządkowanie. Wszystko przez rozplanowanie ulic, kształt budynków oraz użyteczną formę łączącą w przeszłości część reprezentatywną z mieszczańską. Pośród uliczek w oddali widać najbardziej okazałe obiekty, a całość ma harmonijny charakter. Stare Miasto w 1992 roku trafiło na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to ukłon dla tak porządnie przemyślanego układu miasta, ale również zabytków znajdujących się w jego strukturze. Zapewne kojarzycie najpopularniejszy, pocztówkowy obrazek – Ratusz oraz cały Wielki Rynek. To tylko część tego, co oferuje Zamość, dlatego w tym materiale skupimy się na innym aspekcie.

Perła Zamościa

Już od początku planowania miasta wpisano w nie kolegiatę – obecnie to Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. To właśnie Święty Tomasz został wybrany przez Jana Zamoyskiego na patrona, ze względu na bycie świadkiem Zmartwychwstania Chrystusa. Fenomen budowli samej bryły kolegiaty służy do dziś jako przykład zastosowania różnych technik optycznych w architekturze. Już po wejściu do świątyni jesteśmy oczarowani piękną grą światła. Efekt ten uzyskano, dzięki odpowiednim zabiegom, które pozwoliły na dostęp światła z różnych perspektyw. Na szczególną uwagę zasługuje również sklepienie zdobione stiukami. Morando przed śmiercią ukończył jedynie stiuki znajdujące się nad prezbiterium. Dalsze prace na podstawie wykonanych przez niego wzorów, dokończono po jego śmierci.

Katedra poza nawiązaniem do św. Tomasza i Zmartwychwstania jest mocno spojona z osobą fundatora i całej familii, a w podziemiach znajdują się ciała wszystkich ordynatów z rodu Zamoyskich. Świątynia pełniła funkcje najważniejszego obiektu sakralnego w Zamościu. Niestety, w swojej historii kolegiata miała zmieniane funkcje. Przez pewien czas była koszarami, czy nawet magazynem. Na szczęście jej blask nie został stłumiony. Rozbłysnął na nowo, kiedy przywrócono jej funkcje sakralne. Od tego czasu przyciąga rzesze pielgrzymów na szlaku lubelskim.

Pochodzimy z różnych regionów, znamy różne języki i gwary. Nasza ekipa to zgrany zespół, który łączy miłość do podróżowania i odkrywania nowych zakątków. Każdy z nas ma inne pasje, inne doświadczenie, a wszystko po to, by nasze podejście do turystyki było zawsze kreatywne. Uwielbiamy wspólne, aktywne wypady za miasto, a kiedy już z nich wrócimy, chętnie dzielimy się z Wami naszymi przeżyciami.

zostaw komentarze